На острові Зофін стоїть красивий білий палац з пам’ятною дошкою про виступ з промовою в ньому перед слов’янською молоддю 18.05.1891року нашого Каменяра –І.Я.ФРАНКА .Про заслуги маршала КОНЕВА І.С. в кінці війни повідомляє пам’ятна дошка на фронтальній стіні центральної Старомєсткої площі, а одна з найдовших , з центра на схід, вулиць носить його ім.я—вул. Конєвова. Один із своїх творів наш Кобзар присвятив Павлу Шафарикові, а його ім’я на пам’ятній дошці як мецената я побачила випадково на стіні греко-католицької катедри св.Климентина.
Центральний пагорб Праги—Вітков, на якому
гордо височіє монумент статуї коня з величною постаттю Яна ЖИЖКИ,- героя гуситських війн; (15cт.) там же є центральний музей воєнної слави Праги з дуже гарним оглядом околиць міста зверху. Історична битва гуситів під його керівництвом і участю відбулась під містом Табор,
яке розташоване за 120км. на південь від Праги.
Про ЯНА ГУСА, (спаленого живцем єзуїтами в м. Констанці 1415р.), що гордо стоїть на центральній Староместскій площі серед своїх послідовників, певно що всі знають з історії середніх віків ще зі школи. В Устецькому краю, на заході Чехії, знаходиться невелике село
Хабаровіце ,де відбулась відома битва 1813р. між французькими вояками Наполеона та об’єднаними слов’янськими військами—теж моє «відкриття»по газетах. В тому ж краю знайшла по карті розташування містечок Терезин і Лідіце, де знаходились підчас війни «концтабори смерті»; тепер там музеї, але мені не довелось ще там побувати, бачила тільки картини, книги, фотографії. Більше і краще вивчила столицю Чехії –Прагу, бо там частіше бувала.. Кілька трамвайних ліній проходять мимо недільної школи ім.. М.Драгоманова—великої красивої, з українською мовою навчання, недавно відкрилась ще гімназія на українській мові навчання (2009р.)—в центрі, на Бетлемській площі.В 2010р.ця гімназія переселилась в район Жижкова ,біля парку Парукарка. З перервами, але виходить часопис «Пороги»,-гол. редактор Олекса Лівінський.(УІЧР), «Український журнал» на українській мові; з 2009року почала виходити дуже цікава і багато ілюстрована «Українська газета». Засновниками газети є прикарпатці Тетяна і Євген Лешковичі, Роман Ілюк, а спонсором –Іван Волошин. Виходить газета 1раз на місяць, один з найактивніших співредакторів, автор філософської поезії «Брама у небо»-Анатолій Крат, родом з Херсонщини, по батькові –чех.
При греко-католицькій церкві сформувався творчий хоровий колектив «Берегиня»,що співає на відправах церковних, часто дає концерти з іншими колективами, проводить вечори відпочинку до різних дат і подій в Україні, як релігійних так і суспільно-політичних.
Художній керівник- Ірина Дмитраш.
На фото—в складі дуету співає заслужена артистка України Оксана Остапчук.
Центром організації і збору, гуртування всіх українців в Празі є вищезгадана церква св. Климентина під керівництвом греко-католицького священника –декана В. Сливоцького- справжнього духовного пастиря українців –мігрантів, організатора всіх поминальних відправ, прощ та поїздок на богослужби в м. Тетін, Карлові Вари, в Люрд- до Франції.,до Греції, на святу землю, недавно- на святу гору біля Подебрад.
За організацію транспорту, до речі, відповідала і забезпечила 3-ма автобусами вищезгадана вчителька-пенсіонерка Мельник Г. М. Вона ж ‘ є консультантом –математиком української суботньої школи на площі Бетлемській, вул..Тржна 4,-майже в центрі Праги. Керівник цієї школи- Гаврилюк Марія Іванівна, родом із села
Богородчанського району, недалеко від с. Саджави. Матеріальну та організаційну підтримку цій школі надає міжнародне об”єднання «Українська свобода»-кер.Костів Богдан, а активним спонсором її є народний артист України Богдан Бенюк.